| INVENTORY ID | 12292800000 |
| TITLE | 20 HP, 1750/2300, RPM, 240 VOLT RELIANCE, 259AT, COMPOUND, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2300 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 259AT |
| WINDING | COMPOUND |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1.56-0 .740/.78-.37 |
| DUTY | CONT |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 120/240 |
| FIELD AMPERAGE | 1.56-0 .740/.78-.37 |
| FIELD RESISTANCE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | K1409163731 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | T25-0011-0037 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 470 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 6 1/4" |
| SHAFT LENGTH | 24 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |