| INVENTORY ID | 12292600000 |
| TITLE | 250 HP, 850/1700, RPM, 400 VOLT GENERAL ELECTRIC, STAB SHUNT, CD5453, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1700 |
| VOLTAGE | 400 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | CD5354 |
| TYPE | CD |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-BV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 500 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | 8.93/3.62 |
| FIELD RESISTANCE | 16.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 201AA9350RY18 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD25D28A507223 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | N/A |
| POWER SUPPLY CODE | N/A |
| WEIGHT | 6,650 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 8" |
| SHAFT HEIGHT | 20 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 72" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 34" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22 1/2" |