| INVENTORY ID | 12292300000 |
| TITLE | 115 HP, 565 RPM, 4400V, GENERAL ELECTRIC, 8188Z, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 115 |
| SPEED NAMEPLATE | 565 |
| SPEED SYNCHRONOUS | N/A |
| VOLTAGE | 440 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8188Z |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | 1T1S |
| DESIGN | N/A |
| CODE | H |
| TYPE | KR |
| INSULATION CLASS | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 150 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DS8422992 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KR818847A9 |
| WEIGHT | 2,650 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 90 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 13" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7" |