![]()
| INVENTORY ID | 12292200000 |
| TITLE | 125/180 KW, 1200 RPM, 250/357 V, WESTINGHOUSE, K-587AS, COMPOUND, DC GENERATOR |
| KW | 125/180 |
| RPM | 1200 |
| VOLTAGE | 250/357 |
| AMPS | 505 |
| WINDING | COMPOUND |
| FRAME | K-587AS |
| TYPE | SK |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTS | N/A |
| FIELD AMPS | 13.5 |
| FIELD OHMS | 2.84 |
| DEGREE TEMP RISE | 60 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19B5968 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 15-66 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| OVERALL LENGTH | 58" |
| SHAFT HEIGHT | 14" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 23" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 25 1/8" |