| INVENTORY ID | 12292100000 |
| TITLE | 400 HP, 1150/1360 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, B509ATZ, STAB SHUNT, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1350 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B509ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DPG-FV |
| SHAFT | IT IS |
| AMPERAGE | 634 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 9.97 @ 25 DEGREE CELCIUS |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 4DC022065-T1-YZ |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 4,200 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 8 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 67 3/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 28" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 20" |