| INVENTORY ID | 12290700000 |
| TITLE | 125 HP, 1185 RPM, 460V, WEG ELECTRIC, 445T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED NAMEPLATE | 1185 |
| VOLTAGE | 460 |
| VOLTAGE 2 | 208/230 |
| MANUFACTURER | WEG ELECTRIC |
| FRAME | 445T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | N/A |
| CODE | J |
| TYPE | ET |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 269 AMPS @ 208-230V / 148 AMPS @ 460V |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N/A |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | BLN-125-12-445T |
| WEIGHT | 1600 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 90 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |