| INVENTORY ID | 12289200000 |
| TITLE | 40 HP, PACE, 365TX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| MANUFACTURER | PACE |
| FRAME | 365TX |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| SHAFT EXTENSION | ITIS |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| WEIGHT | 825 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 3 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 38 13/16" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 5 7/8" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/4" |