| INVENTORY ID | 12288700000 |
| TITLE | 125 HP, 1175 RPM, 440V, P&H, 505RX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 125 |
| SPEED | 1175 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 440 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | N/A |
| FRAME | 505RX |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| ROTOR AMPS | 164 |
| ROTOR VOLTS | 305 |
| SHAFT EXTENSION | ITIS |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 138 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 6263419002 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | N/A |
| WEIGHT | 1,965 |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 3/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 3/8" |
| OVERALL LENGTH | 53 3/4" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 8 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |