| INVENTORY ID | 12287700000 |
| TITLE | 100 HP, 1160 RPM, 440V, LOUIS ALLIS, 445X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1160 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 440 |
| MANUFACTURER | LOUIS ALLIS |
| TYPE | CIHK |
| FRAME | 445X |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| ROTOR AMPS | 170 |
| ROTOR VOLTS | 275 |
| SHAFT EXTENSION | ITIS |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 254 / 127 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 6263422001 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 1,250 |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 1/8" |
| OVERALL LENGTH | 49 1/4" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 7 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/5" |