| INVENTORY ID | 12287200000 |
| TITLE | 75 HP, 1170 RPM, 440V, P&H HEW445RX, FLANGE MOUNTED, SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED NAMEPLATE | 1170 |
| VOLTAGE | 440 |
| MANUFACTURER | P&H |
| FRAME | 445RX |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | 1T1S |
| TYPE | HEW |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| AMPERAGE | 89 |
| WEIGHT | 1,250 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4 1/8" |