| INVENTORY ID | 12286300000 |
| TITLE | 950 HP, 1180/1360 RPM, 590 VOLT, RELIANCE, B842ATZ, COMPENSATED, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 950 |
| SPEED | 1180 |
| SPEED 2 | 1360 |
| VOLTAGE | 590 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 842ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | COMPENSATED |
| ENCLOSURE | DPG-FV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1265 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 240 |
| FIELD AMPERAGE | 16.5 / @ 25 DEGREE CELCIUS |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 4UA84517911-WD |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 10,635 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |
| SHAFT HEIGHT | 20 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 74" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 36" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |