| INVENTORY ID | 12286200000 |
| TITLE | 750 HP (575 KW), 895 RPM, 460 VOLT, SIEMENS, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 750 HP (575 KW) |
| SPEED | 895 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | G |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 CYCLE |
| AMPERAGE | 950 |
| WEIGHT | 8,545 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 DEGREE CELCIUS |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | 3 LEADS FACING LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 5" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 10" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | N/A |
| BRAKE SHAFT LENGTH | N/A |