| INVENTORY ID | 12286100000 |
| TITLE | 450 HP (350 KW) 500/1100 RPM, 600 VOLT, RELIANCE/SIEMENS, B844AT, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 440 (350 KW) |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1100 |
| VOLTAGE | 600 |
| MANUFACTURER | RELIANCE/SIEMENS |
| FRAME | B844AT |
| TYPE | TR |
| WINDING | STR-SHUNT |
| ENCLOSURE | DPSV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 61 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 (F1 F2) |
| FIELD AMPERAGE | 16.5 MAX @ 25 DEGREE CELCIUS |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1DCQ18232-TA-UV |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| POWER SUPPLY CODE | 616-550-60-0 |
| WEIGHT | 12,360 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |
| SHAFT HEIGHT | 20 7/8" |
| MOTOR LENGTH | 79" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 36" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 38" |