| INVENTORY ID | 12284500000 |
| TITLE | QTY (2) 200 HP, 200/600 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, B689ATZ, STR-SHUNT, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED | 200 |
| SPEED 2 | 600 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | B689ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STR- SHUNT |
| ENCLOSURE | SA DPG |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 342 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300V - F1 - F2 |
| FIELD AMPERAGE | MAX 15.5 @25 DEGREE CELCIUS |
| FIELD RESISTANCE | 20.6 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DC019909T1PZ |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 10,500 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 4 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 9" |
| SHAFT HEIGHT | 16 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 86 3/4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 26 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 39 1/2" |