| INVENTORY ID | 12283800000 |
| TITLE | QTY (4) 800 HP, 225/900 RPM, 700 VOLT, GENERAL ELECTRIC, MCD9962, SHUNT DC MOTOR (R) |
| HORSEPOWER | 800 |
| SPEED | 225 |
| SPEED 2 | 900 |
| VOLTAGE | 700 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | MCD9962 |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | ESV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 920 |
| DUTY | CONT. |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 19.24 / 5.0 |
| FIELD RESISTANCE | 8.9 OHMS @ 25 DEGREE CELCIUS |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | MAX AMB 40 DEGREE CELCIUS |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | FU-2-40 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MCD29F30G900014 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 36,800 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 8 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 17 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 8 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 17 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 32 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 124" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 66" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 42" |