| INVENTORY ID | 12282900000 |
| TITLE | 25 HP, 1155 RPM, 230 VOLT, WESTINGHOUSE, 324, AC SLIP RING MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED | 1135 RPM |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 324TX |
| ROTOR AMPS | 66/33 |
| ROTOR VOLTS | 220 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 60 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | THNV |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 8006 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 30 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 495 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 37 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 7" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 10 1/2" |