![]()
| INVENTORY ID | 12280900000 |
| TITLE | 2408A, P&H, DOUBLE SHAFT, EDDY CURRENT MAGNATORQUE BRAKE |
| SIZE OR MODEL | 2408A |
| MANUFACTURER | P&H |
| SHAFT TYPE | DOUBLE |
| SHAFT DIAMETER | 3.25" |
| SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| OHMS | 4.97 |
| LIST OR SERIAL NUMBER | 273030-892 |
| VOLTAGE | 230 |
| AMPS | 25 |
| WITH ALTERNATOR | NO |
| DIAMETER OPP DRIVE | 3.25" |
| LENGTH OPP DRIVE | 6 1/2" |