| INVENTORY ID | 12279800000 |
| TITLE | 200 HP, 890 RPM, 460/364 VOLT, P&H, HEW 587X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED | 890 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 460 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 364 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 587X |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| ROTOR AMPS | NOT ON TAG |
| ROTOR VOLTS | NOT ON TAG |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TEAO |
| STATOR AMPS | 233/253 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | R5144FIE |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | RW102507-11/12 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 4,225 |
| YEAR OF MANUFACTURE | NOT AVAILABLE |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 4" |
| OVERALL LENGTH | 66" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 12" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 22 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24 1/2" |