| INVENTORY ID | 12279600000 |
| TITLE | 15 HP, 1765 RPM, 208-230/460V, US MOTORS, 254T, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1765 |
| VOLTAGE | 208-230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | US MOTORS |
| FRAME | 254T |
| ENCLOSURE | TE |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | UT |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.25 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 43.3-39.2/19.6 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | Y10Y230R028F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | A933A |
| DUTY | CONTINUOUS |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | NO |
| CAST ALUM FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 5 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |