![]()
| INVENTORY ID | 12271800000 |
| TITLE | 40 AMP, 480 VOLT, WESTINGHOUSE, EHD3040 SERIES C, MOLDED INSULATED CASE BREAKER - $245 |
| AMP | 40 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| CAT | EHD3040 SERIES C |
| POLES | 3 |
| VOLTS | 480 |
| TRIPS | EHD INTERRUPING CAPACITY 240V/18K 40V/14K - THERMAL MAGNETIC TRIPS LONG TERM AND INSTANTANEOUS |
| HEIGHT | 6" |
| WIDTH | 4 1/4" |
| DEPTH | 4" |