![]()
| INVENTORY ID | 12266700000 |
| TITLE | QTY (3) 150 HP, 400/1700 RPM, 500 VOLT, RELIANCE/BALDOR, 5011AT, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1750 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE/BALDOR |
| FRAME | 5011AT |
| TYPE | N/A |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPBV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 248 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | NA |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 7-1.3 |
| FIELD RESISTANCE | NA |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | NA |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 97A109-27000 |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 4,520 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 66" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 36" |