| INVENTORY ID | 12266500000 |
| TITLE | 350 HP, 1780 RPM, 2300 VOLT, US MOTORS, 5008P, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 350 |
| RPM | 1780 |
| VOLTAGE 1 | 2300 |
| MANUFACTURER | US MOTORS |
| FRAME | 5008P |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | HV |
| UPPER BEARINGS | 7226NG - QTY 3 |
| LOWER BEARINGS | 62190-J |
| THRUST | HIGH |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | CK340088 |
| SERIAL/ID NUMBER | CK340088 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 851185-139 |
| WEIGHT | 3,000 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 24" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 2 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | ---- |