![]()
| INVENTORY ID | 12264100000 |
| TITLE | QTY (13) 750 HP, 500/1250 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, MCD8662, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 750 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1250 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8662 |
| TYPE | MCD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1190 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | NA |
| FIELD VOLTAGE | NA |
| FIELD AMPERAGE | NA |
| FIELD RESISTANCE | NA |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | NA |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | MCD28D31F9000037 |
| SERVICE FACTOR | NA |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 19,700 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 10" |
| SHAFT HEIGHT | 25" |
| MOTOR LENGTH | 80" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 53" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 32" |