| INVENTORY ID | 12263400000 |
| TITLE | 550 HP, 1750 RPM, 460V, LOUIS ALLIS, 509US, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 550 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | LOUIS ALLIS |
| FRAME | 509US |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | N/A |
| CODE | G |
| TYPE | CJX |
| INSULATION CLASS | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 468 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5279208-001 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| DUTY | CONTINUOUS |
| TEMPERATURE RISE | 80 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |