| INVENTORY ID | 12262800000 |
| TITLE | QTY. (2) 50 HP, 1200 RPM, 460V, REULAND, 404T, INVERTER DUTY AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1200 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | REULAND |
| FRAME | 404T |
| ENCLOSURE | A-TEFC |
| SHAFT | DE-STRAIGHT NDE TAP |
| DESIGN | ALT |
| CODE | N/A |
| TYPE | A000 |
| INSULATION CLASS | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 55.8 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N13-H0035C-1 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 0500E-XAAK-0047 |
| WEIGHT | 1,170 |
| DUTY | CONTINUOUS |
| TEMPERATURE RISE | 65 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6" |