![]()
| INVENTORY ID | 12262700000 |
| TITLE | 50 HP, 850/1750, RELIANCE, 406AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 850 |
| SPEED 2 | 1750 |
| VOLTAGE | N/A |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 406AT |
| TYPE | N/A |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | N/A |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | N/A |
| FIELD RESISTANCE | 13.1 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | N/A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | U3322767 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | N/A |
| POWER SUPPLY CODE | N/A |
| WEIGHT | 1,360 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 41" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |