![]()
| INVENTORY ID | 12262600000 |
| TITLE | 250 HP 650/1200, 500 VOLT GENERAL ELECTRIC, 6513, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED | 650 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6513 |
| TYPE | CD |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-FV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 413 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | 12.8 / 4.46 |
| FIELD RESISTANCE | 12.0 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | LJ-2-99 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD26D28D009523 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 8,990 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 10" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| MOTOR LENGTH | 70" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 25 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 40" |