| INVENTORY ID | 12260400000 |
| TITLE | QTY (2) 20 HP, 2500 RPM, 480 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 326E, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 2500 |
| VOLTAGE | 480 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 326E |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS W/TACH |
| AMPERAGE | 37 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | 1.23 |
| FIELD RESISTANCE | 2.5 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 25 DEGREES |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | BC1-270 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD326E678 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | N/A |
| POWER SUPPLY CODE | N/A |
| WEIGHT | 555 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| MOTOR LENGTH | 31" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 12" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12 1/2" |