| INVENTORY ID | 12260300000 |
| TITLE | 75 HP, 1150 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, 405AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 75 |
| SPEED | 1150 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 405AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 125 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 3.92 |
| FIELD RESISTANCE | 80 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 DEGREES |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1UA704908T1-17 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 1,300 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| MOTOR LENGTH | 36" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 13 1/2" |