| INVENTORY ID | 12260200000 |
| TITLE | 100 HP, 1750 RPM, 500 VOLT, RELIANCE, 368ATZ, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 368ATZ |
| TYPE | CD |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 164 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 2.46 |
| FIELD RESISTANCE | 1.75 / 1.08 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 DEGREES |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | L284877T1NC |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | P |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,230 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 37" |
| MOTOR LENGTH | 9" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |