| INVENTORY ID | 12260000000 |
| TITLE | 15 HP, 1750 RPM, 240 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 287AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 240 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 287AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 55 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | 1.83 / 1.3 |
| FIELD RESISTANCE | 3.1 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KH-1-119 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD173YA001A011 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 480 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| SHAFT LENGTH | 31" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |