| INVENTORY ID | 12259800000 |
| TITLE | 15 HP, 1750/2300 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 288ATY, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2300 |
| VOLTAGE | 480 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 288ATY |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 24.5 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 150/300 |
| FIELD AMPERAGE | .98/.65 |
| FIELD RESISTANCE | 220.4 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | AL-1-110-AL |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD174NA012A001 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 590 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 7" |
| MOTOR LENGTH | 31" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |