| INVENTORY ID | 12259700000 |
| TITLE | QTY (2) 100 HP, 1750/2000 RPM, 550 VOLT, BALDOR, 368AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 368AT |
| TYPE | AT |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DPDV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 161 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 150/300 |
| FIELD AMPERAGE | 4.6-3.6 / 2.3-1.75 |
| FIELD RESISTANCE | 2.5 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 25 DEGREES C / 23.25/93 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N11910055-000120-07 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | P36801410155 |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,040 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |