| INVENTORY ID | 12259600000 |
| TITLE | 100 HP, 1150/2000 RPM, 550 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD409AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 550 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 409AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 146 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 10/1976 |
| FIELD VOLTAGE | 150/300 |
| FIELD AMPERAGE | 5.8/2.18 |
| FIELD RESISTANCE | 19.1 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 25 DEGRESS C / 37 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KM-1-1660 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5C0204PA014A002 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,620 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| MOTOR LENGTH | 44 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |