| INVENTORY ID | 12259400000 |
| TITLE | 100 HP, 1750 RPM, 550 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD445AS, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1750 |
| VOLTAGE | 550 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 445AS |
| TYPE | CD |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 148 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 12/1969 |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | 7.3 |
| FIELD RESISTANCE | 101.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 25 DEGRESS C / 99.6 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | ME-1-71 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5GD445E715 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | B |
| POWER SUPPLY CODE | N/A |
| WEIGHT | 1,200 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| MOTOR LENGTH | 39 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |