| INVENTORY ID | 12259300000 |
| TITLE | 100 HP, 1750 RPM, 550 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 368AT, STAB SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 550 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 368AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | STAB SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG-BY |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 148 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 150/300 |
| FIELD AMPERAGE | 2.38 |
| FIELD RESISTANCE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 25 DEGREES |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | LH-101421 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD194RA001A016 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | D |
| WEIGHT | 1,070 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| MOTOR LENGTH | 38 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18 1/2" |