| INVENTORY ID | 12257900100 |
| TITLE | 3500 HP (2800 KW), 715 RPM, 579V, SIEMENS, 636S, INVERTER MOTOR |
| HORSEPOWER | 3500 (2800 KW) |
| SPEED | 715 |
| VOLTAGE | 579 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 636S |
| ENCLOSURE | TE |
| SHAFT | DESS |
| DESIGN | N/A |
| CODE | J |
| TYPE | CAZBB |
| INSULATION CLASS | F-VPI |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 1597 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 8002985582-30 |
| WEIGHT | 31,670 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 25" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 8 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 4 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 8" |