| INVENTORY ID | 12257700100 |
| TITLE | QTY. (2) 1300 HP (970 KW), 500 RPM, 670V, SIEMENS, 8010S, INVERTER MOTOR |
| HORSEPOWER | 1300 (970 KW) |
| SPEED | 500 |
| VOLTAGE | 670 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 8010S |
| ENCLOSURE | TE |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | N/A |
| CODE | J |
| TYPE | CAZBB |
| INSULATION CLASS | F-VPI |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.00 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 827 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 3002985582-20 |
| WEIGHT | 22,900 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 20" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 6 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |