| INVENTORY ID | 12256400000 |
| TITLE | QTY (2) 10 HP, 1750/2300 RPM, 500 VOLT, BALDOR, 259AT, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 10 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 2300 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | BALDOR |
| FRAME | 259AT |
| TYPE | AT |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFG |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 16.3 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 86.5 |
| FIELD RESISTANCE | 283 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 248 @ 25 DEGREE C |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N0611080015 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 92A231-0128 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 390 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 3 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 3 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 6" |
| MOTOR LENGTH | 31" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 9 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |