| INVENTORY ID | 12254700000 |
| TITLE | 50 HP, 1150 RPM, 230/460 VOLT, P&H, HEW 365X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1150 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 365X |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| ROTOR AMPS | 84.5 |
| ROTOR VOLTS | 280 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 133/66.5 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | EBM937F1A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 512394 - 12/04 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| WEIGHT | 600 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 39" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 10" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 12" |