![]()
| INVENTORY ID | 12254600000 |
| TITLE | 50 HP, 1175 RPM, 230/460 VOLT, P&H, HEW444X, SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1175 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 444X |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| ROTOR AMPS | 67 |
| ROTOR VOLTS | 348 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| STATOR AMPS | 115/57.50 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 444M1074E |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1306-91-192 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | N/A |
| WEIGHT | 1,240 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |
| OVERALL LENGTH | 46" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 12" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |