| INVENTORY ID | 12254300000 |
| TITLE | 15 HP, 1135 RPM, 230/460 VOLT, P&H, HEW 324X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1135 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 324X |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| ROTOR AMPS | 31 |
| ROTOR VOLTS | 245 |
| SHAFT EXTENSION | DESS |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 40.4 / 20.2 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 73M1116A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1236-77-6/02 |
| PHASE | 33 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| WEIGHT | 470 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 34" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 2 1/2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 13" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 11" |