| INVENTORY ID | 12254200000 |
| TITLE | 40 HP, 1170 RPM, 230/460 VOLT, P&H, HEW 405X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 1170 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 405X |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| ROTOR AMPS | 59 |
| ROTOR VOLTS | 313 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 93.5 / 46.8 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 405MT157A |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 5044-80A-1177 |
| PHASE | 3 |
| WEIGHT | 600 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 5 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 2 7/8" |
| OVERALL LENGTH | 44" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 12" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14" |