| INVENTORY ID | 12253100000 |
| TITLE | 25 HP, 1170 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 326 INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 25 |
| SPEED NAMEPLATE | 1170 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SMART TORQUE |
| FRAME | 326 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | DESS |
| DESIGN | N/A |
| CODE | N/A |
| TYPE | HAF |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 12.00 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 511523 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 322M1024 |
| WEIGHT | 575 |
| DUTY | N/A |
| TEMPERATURE RISE | N/A |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |