| INVENTORY ID | 12253000000 |
| TITLE | 40 HP, 1190 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 404D2, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED NAMEPLATE | 1190 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 404D2 |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | DESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | KS |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 45.8 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | Y56334403 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KS404SS3016D9P |
| WEIGHT | 1,580 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 1 7/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6" |