| INVENTORY ID | 12250700000 |
| TITLE | QTY (3) 350 HP, 1000 RPM, 500 VOLT, WESTINGHOUSE, 685AS, COMPOUND USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 350 |
| SPEED | 1000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 685AS |
| WINDING | COMPOUND |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 570 |
| DUTY | 24 HRS. |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | NA |
| FIELD VOLTAGE | NA |
| FIELD AMPERAGE | 7.23 / 22.2 |
| FIELD RESISTANCE | 25.1 / .325 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1-66 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19B5995 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 11,600 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 17" |
| MOTOR LENGTH | 62" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 28" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24" |