| INVENTORY ID | 12250600000 |
| TITLE | 1000 HP, 400/1200 RPM, 750V, WESTINGHOUSE, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1000 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 1200 |
| VOLTAGE | 750 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | N/A |
| TYPE | N/A |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 1065 |
| DUTY | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | N/A |
| FIELD RESISTANCE | N/A |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1573P2 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | N/A |
| POWER SUPPLY CODE | N/A |
| WEIGHT | 32,220 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 5" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 15" |
| SHAFT HEIGHT | 32" |
| MOTOR LENGTH | 128" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 56" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 80" |