| INVENTORY ID | 12250300000 |
| TITLE | 350 HP, 450 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, FB847-ASY, COMPOUND USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 350 |
| SPEED | 450 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | FB847-ASY |
| WINDING | COMPOUND |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 580 |
| DUTY | 24 HRS. |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | NA |
| FIELD VOLTAGE | NA |
| FIELD AMPERAGE | A1A2 8.78 / S3S4 13.33 |
| FIELD RESISTANCE | A1A2 18.5 / S3S4 .63 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 3S-66 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 19B6614 |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| WEIGHT | 5,800 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |
| SHAFT HEIGHT | 21" |
| MOTOR LENGTH | 70" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 36" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 48" |