![]()
| INVENTORY ID | 12247800000 |
| TITLE | 1500 HP, 500/1000 RPM, 630 VOLT, GENERAL ELECTRIC, MCD9844, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1500 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1000 |
| VOLTAGE | 630 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 9844 |
| TYPE | MCD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TESV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1900 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1977 |
| FIELD AMPERAGE | 17.7/8.46 |
| FIELD RESISTANCE | 9.2 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | KN-2-57-KN |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MCD29E33F526312 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 34,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13-7/8" |
| SHAFT HEIGHT | 23 " |
| MOTOR LENGTH | 94" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 62" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 42" |