![]()
| INVENTORY ID | 12247700000 |
| TITLE | 700 HP, 514 RPM, 2300 V, GENERAL ELECTRIC, 8509SU, AC SYNCHRONOUS MOTOR |
| HORSEPOWER | 700 |
| RPM | 514 |
| VOLTAGE | 2300 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8509SU |
| SHAFT | SESS |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| AMPERAGE | 174.7 |
| BEARINGS | SEALED SLEAVE BEARING |
| TYPE | TS |
| ENCLOSURE | TEWC |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5T8850962A1 |
| DUTY | CONT. |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DC8360352 |
| DEGREE TEMP RISE | 60 |
| WEIGHT | 17,000 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 6 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13" |